Mobil a tengerparton- pótolhatja-e a mobilt a homokozóvödör?

Hogyan csökkentsük a mobilhasználatot a családi nyaraláson?

Az irodában aszalódó szülők számára álomszerű kapaszkodó a közeledő családi nyaralás, gondolataikban szinte eufórikus örömben úszik mindenki, néhány napig semmi nem árnyékolhatja be a tökéletes kikapcsolódást, ami után emlékekkel csordultig telve, hónapokra feltöltődve folytatja életét a család. Sokféle nyaralási mód és célpont elképzelhető, a városnézős-gyalogolós verziótól az egész nap tengerben fürdősig, de egyben biztosak lehetünk, a család gyermek tagjai számára sokkal vonzóbb lesz az otthon jól megszokott képernyő előtt tölteni az időt. Ők így kapcsolódnak ki és nem értik, mit lát a szülő olyan nagy dolognak a sós vízben vagy öreg épületek nézegetésében. A családi békét érdemes megőrizni, ezért az alábbiakban számos tanácsot és tippet adunk a csalódott szülők számára, hogyan viszonyuljanak a nyaraláson mobilozó gyerekekhez.

Pancsolunk vagy szorongunk?

A legfontosabb kiindulási pontunk az lehet, ha belátjuk, a gyerekek számára a klasszikus aktivitások önmagukban nem feltétlenül sugallják az önfeledt kikapcsolódás lehetőségét. A mobilozás a saját világba, saját szobába való elvonulás lehetőségét is biztosítja, amit a nyaralás során szűk térben összezárva sokkal nehezebben tudnak megélni a gyerekek. Társaságul is csak a szülőkre számíthatnak, mindenki más idegen, akár más nyelven beszél, a barátok pedig messze otthon vannak. Tudatosan gondoljuk végig, mennyi stresszt jelenthet a sok változás számukra. Legyünk rugalmasak, és kommunikáljunk velük nyíltan. Ha a gyerekek unatkoznak vagy nyugtalanok, beszéljük meg, mi állhat ennek hátterében, és ne támasszunk olyan elvárásokat, amelyek valójában saját vágyaink által tápláltak.

Kínáljunk alternatívákat

Már az utazás során tervezgessük együtt, kit mi érdekel, milyen érdekességeket nézne meg, de ne ragadjunk le a szobrok, múzeumok és nevezetességek vonalánál, miért ne lenne lehetséges, hogy a gyermekünket teljesen más dolgok érdeklik, például a helyi képregénybolt, vidámpark, esetleg a vasútállomás. Tervezzük be ezeket is a napba, és gondoljuk végig, van-e mód arra, hogy valahogyan egy kis külön privát időt is kaphasson a csemete. Este beszéljük meg együtt az élményeket, de azt is, kinek mi okozott csalódást, mitől lehetett volna jobb a nap, mit lehetett volna máshogy csinálni.

Mutassunk példát

Szülőként kulcsfontosságú, hogy mi magunk is betartsunk bizonyos határokat. Ha állandóan a telefonunkat nézegetjük, nehéz lesz elvárni gyermekeinktől, hogy ők másképp tegyenek. De nem is az a fontos, hogy saját képernyőidőnket korlátozzuk, sokkal inkább az, hogy mi magunk el tudjunk képzelni más fókuszált időtöltést is, ami lehet újságlapozgatás, könyvolvasás, katalógus böngészése, jegyzetelés, rajzolás, stb. Ha nem tudunk semmilyen egyéb elfoglaltság mellett jó szívvel dönteni, sajnos ez a gyermekünk figyelmét sem fogja elkerülni.

Kérjünk segítséget a mobilunktól

Számos olyan alkalmazás érhető el a telefonokra, amelyek lehetővé teszik a képernyőidő önkorlátozását, időlimit beállítását, így bármely családtag kialakíthatja legkomfortosabb napi rutinját, hogy kellő idő maradjon a homokvár megépítésére.

Ösztönözzük a kreativitást

Bíztassuk a gyerekeket, hogy dokumentálják az élményeiket – rajzolással, naplóírással vagy fényképalbum készítésével.

Ne feledjük, a cél nem a technológia jelenlétének teljes kiiktatása, hanem az egyensúly megteremtése és az alternatívák jelenléte. A nyaralás alatt szerzett pozitív tapasztalatok segíthetnek kialakítani egy egészségesebb viszonyt a digitális eszközökhöz a mindennapokban is.