Zedna kisokos- Hogyan befolyásolja a pajzsmirigy alulműködés a reproduktív egészséget

A pajzsmirigy alulműködés – egy olyan állapot, amikor a pajzsmirigy nem termel elegendő mennyiségű pajzsmirigyhormont – világszerte több millió embert érint. Bár gyakran társul fáradtsággal, súlygyarapodással és depresszióval, a pajzsmirigy alulműködésnek a reproduktív egészségre gyakorolt hatása ritkábban kerül szóba, mégis mélyrehatóan jelentős. Fontos megemlíteni, hogy a nehezített teherbeesésnek ezen kívül számos egyéb oka is lehet, amit ebben a cikkben nem veszünk sorra.

A pajzsmirigy alulműködés és tüneteinek áttekintése

A nyakunk elülső részén található létfontosságú pajzsmirigy döntő szerepet játszik az anyagcsere szabályozásában. Ezáltal szinte nincs olyan szervendszerünk, melyre ne lenne hatással. Feladata a tiroxin, a trijódtironin illetve a kalcitonin hormonok kiválasztása. Ha a mirigy kevesebb hormont termel azaz alulműködik, az pajzsmirigy-alulműködéshez (orvosi nevén hypothireosishoz) vezet, amelyet az anyagcsere-folyamatok lelassulása jellemez. A gyakori tünetek közé tartozik a fáradtság, a súlygyarapodás, a hidegérzékenység és a kognitív problémák. A reproduktív egészség szempontjából fontos, hogy a pajzsmirigy-alulműködés a menstruációs ciklust, az ovulációt és az általános termékenységet is megzavarhatja. Azt is fontos azonban kiemelnünk, hogy a termékenységet az egyéb ciklus zavart nem okozó pajzsmirigy-alulműködés is nehezíti.

A pajzsmirigy alulműködés és a termékenység közötti kapcsolat

A pajzsmirigyhormonok létfontosságúak a női reproduktív rendszer megfelelő működéséhez, mivel szabályozzák a petefészek, a méh és a méhlepény szöveteinek anyagcseréjét és fejlődését. Ezáltal befolyásolják a menstruációs ciklust és az ovulációt. A tünet lehet a szabálytalan menstruáció, anovuláció (peteérés hiánya) és vérzés zavar. Ezek az állapotok megnehezítik vagy ellehetetlenítik a természetes fogamzást.

A pajzsmirigy-alulműködés reprodukciós hatásai a férfiakat is érintik. Az állapot csökkent tesztoszteron szinthez és libidóhoz, merevedési zavarokhoz, valamint a spermiumok minőségének és mozgékonyságának megváltozásához vezethet. Ezek a tényezők hozzájárulnak azokhoz a nehézséghez, amellyel egyes pároknak szembesülnie kell. Azonban megfelelő diagnózis esetén, amennyiben a problémát a pajzsmirigy okozza, ismét előállhat a fogamzás kedvező fiziológiai feltétele.

Fontos kiemelni, hogy a pajzsmirigyfunkciók ellenőrzése reprodukciós eljárások esetén is kiemelten fontos.

Hypothyreosis és terhesség

A terhesség alatt nem diagnosztizált vagy rosszul kezelt pajzsmirigy-alulműködés jelentős kockázatot jelenthet mind az anya, mind a fejlődő magzat számára. A pajzsmirigy alulműködésben szenvedő terhes nőknél nagyobb a kockázata az olyan szövődményeknek, mint a vetélés, magas vérnyomás, a koraszülés, a méhlepény-leválás, vagy postpartum vérzés. A magzat esetében a nem megfelelő pajzsmirigyhormonszint alacsony születési súlyt, fejlődési elmaradást és veleszületett pajzsmirigy alulműködést eredményezhet. Ezért a terhességi kötelező szűrővizsgálatok is kiemelt figyelmet fordítanak a pajzsmirigy funkció ellenőrzésére.

Megoldás

A pajzsmirigy funkció egy vérvétellel ellenőrizhető. Eltérés esetén endokrinológus orvos pajzsmirigy hormon pótlást (tabletta formájában) javasol, amivel az állapot megfelelően karbantartható. A hypothireosis rendszeres orvosi kontrolt igényel, ami a hormonszint ellenőrzéséből valamint a pajzsmirigyállomány ultrahanggal történő vizsgálatából áll. Így az anyagcsere folyamatok ismét megfelelőek lesznek a termékenységnek is kedvező élettani, hormonális állapotok kialakulásához. A pajzsmirigy-alulműködés hatása a termékenységre mélyreható lehet, és mind a nőket, mind a férfiakat érinti. Pontos diagnózissal, hatékony kezeléssel és támogató életmódbeli változtatásokkal azonban a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő egyének leküzdhetik ezeket a kihívásokat, és elérhetik reprodukciós céljaikat. Amennyiben úgy gondolja, érintheti Önt a probléma, forduljon bizalommal szakértő csapatunkhoz!